İngilizceyi Geliştirmenin Ekonomik Yolları Nelerdir?

Öğrendiğimiz dil ne olursa olsun kullanılmadığı zaman hızlıca unutulur. Öğrendiğiniz ne olursa olsun bu her meslek için geçerlidir. Uygulama olmadığı zaman unutulmaya mahkumdur. İngilizcede uygulaması konuşmaktır. Eğer yeteri kadar konuşma imkanınız yoksa zaman içinde unutulur. İngilizce yada başka bir yabancı dili etkili öğrenmek, öğrendiğini unutmamak, bildiğini geliştirmek için pek çok metot vardır. Bunlardan en etkili yöntem yabancılarla konuşmaktır. Eğer imkanınız varsa en etkili yöntem, yurt dışına gidip orada belli bir dönem yaşamaktır.  Fakat böyle bir imkanınız yoksa ne yapılabilir. Ülkemiz turist yönünden zengin bir ülkedir. İstanbul’da yabancıların bulunduğu bir çok ortam mevcuttur. Yabancılarla bir araya gelerek, onlarla iletişim zorunda kalarak ingilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Biraz İngilizce biliyor ve İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız gönüllü rehberlikte yapabilirsiniz. Şehrinizdeki müzeye gidip, yetkililerle konuşup, müzeyi gezenlere gönüllü rehberlik yapabilirsiniz. Şehir turları da bunun için uygun bir yöntemdir. Mesela İstanbul’da Sultanahmet’ten başlayıp Mısır Çarşısında biten bir istanbul tour ya da Antalya’da Cumhuriyet Meydanında başlayıp Karaalioğlu Parkında biten bir tur olabilir.

İnternet aracılığı ile Skype ya da sosyal ağlarla sohbet edebileceğiniz yabancı arkadaşlar bulabilirsiniz. Bu yöntemle sürekli konuşmak dilinizi geliştirmenize yardımcı olacak, aynı zamanda farklı kültürleri de öğrenme imkanına sahip olacaksınız.

Eğer eviniz müsaitse tanıştığınız arkadaşı evinizde misafir edebilir, ona geldiği zaman rehberlik edebilirsiniz. Ayrıca dil bilmeniz sayesinde tercüme bürosu  bünyesinde çalışabilecek düzeyde okul eğitiminize devam ederek meslek edinebilirsiniz.