Depo Savaşları ve Showlar

Depolar üzerine yapılan realite show’lardan en iyi biri. Bilindigi üzere Amerika’daki toplu depolarda depoya sahip iseniz eğer Üç ay içerisinde ödemenizi aksatırsanız yani toplam süreniz 90 gün Depo kilidi kırılır ve Mobilyalarınız değerli eşyalarınız içeride bıraktığınız her ne varsa hunharca satılır….

Herkesin kilit kırıldığı andan itibaren 5 dakika boyunca içeriye bakma hakkı var ancak dokunmak ve kutuların içerisini kurcalamak tamamen yasak, ödeme yalnızca nakit olarak kabul ediliyor ve depo arttırmaya sunuluyor akabinde en yüksek parayı veren deponun sahibi oluyor elbette.

Amaç içeride ki en değerli eşyaları bulup satmak akıl almaz ürünler çıkabiliyor bazende en değersiz şeylere sahip olabiliyorsunuz. Programda 4 ana karakter var açık arttırmayı yapan amerikanın tüm ihalelerine katılan Dan Watson tabi ki, Barry weiss ihtiyar olan delikanlı ama koleksiyoncu ve diğerlerine nazaran tam bir amatör, Oldukça komik ve naif bir karakter oysaki rakkipleri pek öyle sayılmaz.. Darell ise tam bir klasik Amerikalı Tombul olan hayatı boyunca depo gezmiş hayali ise onu zengin edecek eşyayı bulmak yapmamış ta değil zamanında tam 120.000 dolarlık dergi koleksiyonuna rastlamış aslında bu işin piri. Jarrod ise programın en tatlı kişiliği ama en fakirleri harika da bir eşi var ama en az paraya sahip olan çift aynı zamanda. Fazla bütçeleri olmadığı için hali ile yatırım yapıp  geri dönüşüm de alamıyorlar. En ucuz depoların peşindeler. Birde En az sevilen David hester var. klasik olarak “Yeaaappp” diye gıcık bir ses tonu var Darel ile hiç anlaşamazlar hatta onun beyendiği bir şey olunca darel yem atar ve sırf o alamasın diye Fiyatı Yükseltir.
Aslında amaç değerinden fazlaya satıp bir diğer depoda nakit sıkıntısı yaratmak alıcıları haşere gibi ezmek tabiri caizse tam olarak yaptığı bu.
Bu oyun oldukça stratejik planlar üzerine kurulu eğer konuda uzman değilseniz veya yanınızda iyi bir rehberiniz yok ise sizi yerler. Bu işin erbabı David Hester Babadan oğula geçen bir tutku bu adeta işini en profesyonel şekilde yapanlardan , Bir deste parayla gövde gösterisi yaparken bulabilirsiniz onu diğerlerinin korkulu rüyası çünkü o bu işi biliyor Dükkanı uzman ekibi ve Kamyonları var bu nedenle de değerli depoları hep o satın alıyor.

İzlemesi oldukça heyecan verici tabi buda zevk meselesi ancak içinden çıkan şeyler çok merak uyandırıcı bambaşka şeyler çıkıyor çiftliklerden arta kalanlar yumurta taşıma kasaları, ofis kapanmış onun mobilyaları, bir araba tamircisinin demir çelik malzemeleri bazende çok değerli antikalara sahip olabiliyorlar.

İzlerken kanser olan ben orda kapışan insanların yerinde olmayı istermiydim bilmiyorum gerçekten çok heyecanlı ve stratejik planlar dönüyor sırf gıcıklık olsun diye bütçe yükseltmek nedir. Kutuların içine bakabilsek hadi bir nebze ancak neler çıkacağı da satın alınana kadar belirsiz.

Örneğin bir keresinde katılımcılardan birinin gözüne poşetlenmiş eşyalar arasında torbadan paçası sarkan bir Levi’s kot pantolonunu gözüne kestiriyor. Jean’in oldukça eski, bu nedenle değerli olabileceğine inanıp depoyu satın almaya karar veriyor.

Hemen  400 dolara açık artırmayla depoya sahip oluyor. Heyecanla  Poşetten Kotu çıkartıyor ve hemen iç dikişlerine bakıyor. Çünkü eğer dikişler kırmızıysa bu kot en az 600 dolara satılabilir demek. Şansına torbadan üç adet kırmızı dikişli kot çıkıyor.

Storage Wars’un ilk sezonunda 19 bölüm yayımlandı. Bunların 17’si Kaliforniya’nın güneyindeki çeşitli depolarda, ikisi de Las Vegas’taki bir depoda çekildi.
Reyting rekoru kırdığı için programa devam etme kararı alındı. İkinci sezonun ilk bölümü totalde 5.1 kişi tarafından izlenerek kanalın tarihinde en çok izlenen program oldu. Bu başarıdan sonra AETN International programı Kanada, İngiltere, İsveç, Finlandiya ve Norveç’te çeşitli kanallara satıldı.

En iyi 10 Bölümü Diyebileceğimiz içerikler şöye;

1- Darrell, inşaat malzemeleriyle dolu deponun içeriğine 7 bin dolara sahip olur. Depodaki kiremit, tahta ve alet edevatın değeri 18 bin dolar eder. Büyük kar.
2- Tavandan tabana plastik torbayla dolu depoyu 300 dolara alan Dave, depodan çıkan bir belenco tezgahın altında 12 bin dolarlık fildişi ve gergedan dişi takılar keşfeder.
3- Bir bölümde Barry sadece karanlık köşede gördüğü ahşap kelle hoşuna gittiği için 1525 dolara depoyu alır. Kellenin ünlü sayılabilecek bir sanatçının elinden çıktığı ve değerinin 6 bin dolar civarında olduğu anlaşılır.
4- Kıran kırana geçen bir açık artırmanın sonucunda otomobil parçalarıyla dolu bir deponun sahibi 8 bin dolara Dave’in olur. Malzemelere uzaktan göz atarken Stradivarius bir keman görür ve değerinin milyonlar ettiğini düşünür. Uzman görüşüne başvurduktan sonra ise kemanın değersiz olduğu anlaşılır. Dave 2300 dolar zarara girer.
5- Dave’in 1700 dolara sahibi olduğu bir depodan antika statüsünde oyuncaklar çıkar ve 12.800 dolar kar eder.
6- Eski püskü satış otomatlarıyla dolu bir depoya 1350 dolara sahip olduktan sonra arka tarafta gizli kalmış yepyenilerinin olduğunu keşfeden Dave’in net karı 27 bin 650 dolardır.
7- Programın kaybetme ustası kahramanı Barry bir depoda sadece silindir bir şapka gördüğü için 2 bin dolar saysa da şapkanın değerinin 50 dolar olduğu ortaya çıkınca 1550 dolarlık zarara girer.
8- Darrell’ın 1110 dolara aldığı depodan mücevher çıkınca 16 bin 675 kar eder.
9- Bir bölümde Barry’nin 275 dolara aldığı kuaför malzemeleriyle dolu depodan minyatür bir piyano çıkar. Karı 11 bin 625 dolardır.
10- Brandi ilk açıkartırma deneyiminde acemiliğinden olsa gerek, 300 dolarlık çer çöple dolu depoya 2600 dolar sayar.
Ülkemizin program gurusu Acun Ilıcalı aynı programları tekrarlamak yerine depo savaşlarının yerlisine el atabilir.

Ancak bu program Türkiye’de tutar mı bu konu tartışmaya çok açık hayır düşüncesi bile komik Ahmet abinin deponun önünde bağırması kadınların birbirinin saçını başını yollaması hayali bile komik yani Türklerde bu olgu yok oturacağada benzemiyor hem bir kere depo açılacak ve bizim halkımız onlara dokunmadan duracak ya hadi birbirimizi kandırmayalım saldırırız ezer geçeriz hepsini açar bakarız karar veririz kabul edin. Türk İnsanı meraklıdır yani verim alamayacağı işe girmez temkinlidir strateji yapamaz yani doğasında yok kapılar açılır ve bizim insanımız dokunmak ister izdihama sürüklenir insanlar parke’ye çakılır üzerinden geçerler acımamız yok… İnsanoğlu beşer şaşar İstediği değerde de bir eşya bulamassa vay haline depoyu arttırmayı sunanın.

Acun Ilıcalının böyle bir işe gireceğine hiç anlam vermiyorum asla yapmaz Survivor bir nebze tuttu izleyici kitlesi belli ancak depo savaşları bu tarz bişey değil Mehmet amcanın Fatma teyzenin oralarda harcanmasını istemeyiz öyle değil mi?