Şiirlerle İstanbul Anlatılacak Olursa

İSTANBUL koca bir şehir. 2017 yılı itibariyle 39 ilçesi mevcut. Bunlar: Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu’dur. İstanbul’un sade bir semtini sevmek bir ömre değer diyen şairimiz Yahya Kemal  Ankara’nın en güzel yanı, İstanbul’a dönmesidir diyen Yahya Kemal Beyatlı’dır.  Yahya Kemal Beyatlı 1958 yılında öldüğünde İstanbul ‘un toplam nüfusu 1,5 milyonun altındaydı, bugün ise 15 milyona yakın nüfusa sahip. Onun yaşadığı yıllarda bu kadar çok ilçede mevcut değildi. Ne diyor Beyatlı söz konusu şiirinde:

“Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!”
Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.
Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.”

Necip Fazıl Kısakürek’in “Canım İstanbul” şiiri nasıl güzel bir şiirdir, her okuduğunuzda sesi, yankısı içinize işler. Öyle ki mısralar ansızın aklınıza gelir. İstanbul’un karakteristik semtlerini  ne güzel dile getirir söz konusu şiirinde, mısra mısra:

…“Beyoğlu tepinirken ağlar Karacaahmet”…
…“Boğaz gümüş bir mangal, kaynatır serinliği;
Çamlıca’da yerdedir göklerin derinliği “ … ya da
“Eyüp öksüz, Kadıköy süslü, Moda kurumlu,

Adada rüzgar uçan eteklerden sorumlu.”  dizelerinde olduğu gibi. Günümüze daha yakın bir edebiyatçımız Vedat Türkali ise “İstanbul” şiirinde şehre bakışını şöyle dile getirir:

“Boşuna çekilmedi bunca acılar İstanbul
Bekle bizi
Büyük ve sakin Süleymaniye’nle bekle
Parklarınla köprülerinle kulelerinle meydanlarınla
Mavi denizlerine yaslanmış
Beyaz tahta masalı kahvelerinle bekle
Ve bir kuruşa Yeni hayat satan
Tophane’nin karanlık sokaklarında
Koyun koyuna yatan
Kirli çocuklarınla bekle bizi
Bekle zafer şarkılarıyla caddelerinden geçişimizi
Bekle dinamiti tarihin
Bekle yumruklarımız
Haramilerin saltanatını yıksın
Bekle o günler gelsin İstanbul bekle
Sen bize layıksın”

Şiirlerle güzel bir şekilde anlatılan İstanbul’u istanbul private tours ile gezip şiirle anlatılanı gözlerinizle görebilir ve anınızı yaşayabilirsiniz.