Kadına Dair Her şey

Dünyanın tarihinde geçmişe dönüp kısa bir göz atın, yapmış olduğu başarılarla hayatın akışını değiştiren kadınların efsaneleriyle  dolu. Savaş dönemlerinde  yara alan askerlerin  tedavilerini yapmakla ve modern çağın hemşireliğin kurucusu olan Florance Nightingale, radyasyon üzerine yaptığı çalışmalarıyla Nobel ödülü kazanan Marie Curie, moda tasarımın kurucuları arasında sayılan Coco Chanel, özgürlüğün simgesi Eva Peron, havacılığın tüm tarihini etkileyip değiştiren Sabiha Gökçen, Cumhuriyet’in akla gelen ilk kadınlarından Halide Edip, tarihimizi dünyaya duyuran Afet İnan, sesleriyle mest eden Safiye Ayla ve Müzeyyen Senar ve daha niceleri. Her biri kendi alanlarında muhteşemdiler ve  her zaman daha iyi olmak için çabaladılar. Peki bu denli başarılı ve güçlü olmalarının nedeni ne idi ? İşte güçlü kadınların ortak özellikleri.

Zekidirler Hemen her alanda başarıyı yakalamış kadınların en bilindik  özelliklerinden biri zeki olmalarıdır. Hayat karşılarına ne çıkarırsa çıkarsın savaşmayı bilirler cesaretlidirler. En kötü durumları kendi aleyhine çevirebilirler.

Birden fazla iş yapabilme yetisine sahiptirler evet yanlış duymadınız bir kadın birden fazla görevi üstleniyor ve hepsini sorunsuzca halledebiliyor örneğin anneliği yani çocuk bakımı uykusuzluk ev işleri yemek hazırlama kendi öz bakımı eşinin bakımı birde iş kadınıysa karşınızdaki bir superwoman dikkatli olmakta fayda var.

Ev daha kurulmadan serüven başlıyor oysaki hiç birimiz farkında değiliz yada işimize mi gelmiyor anlamıyorum. Yüzyıllar önce atalarımız bile söylemiş “yuvayı dişi kuş yapar “ Ev seçimi Mobilya seçimi Kariye seçimi hayata dair tüm planlamalar başarı kadınların ellerinden çıkıyor.

Başarılı Kadın sabırlıdır Karşılaştıkları durumlar her ne olursa olsun önce sakince durup dinler ve anlamaya çalışırlar ve çözüm odaklıdırlar zihinlerindeki kötü düşünceler onları sarsmaz en azından bir kadın sabah uyandığında kendini böcek gibi hissetmez zayıf değildir o her zaman ayağa en iyi şekilde kalkacaktır.

Güçlü Kadınlar kendilerine vakit ayırabilen kadınlardır bütün bu koşturmacaların arasında onun mutlaka kafa dinlemeye ihtiyacı olduğu sırada kendini dinleyebilir arabasına atlar ve uzaklaşır derin sessizliğe belki koşmaya başlar maviliğe.

Başarılı Kadınlar, iyi ve mutlu bir yaşamın evdeki huzur ile alakalı olduğunu bilir. Aile ortamının ve ev içerisinde bir aile olmanın verdiği huzurun, yaşamın tümüne yansıdığını bilir. Buna ulaşmak için çaba gösterirler. Eşlerini ve çocuklarını çok severler, onlara saygı duyarlar ve güvenirler. Fırsatını buldukları bütün vakitleri aileleri ile birlikte, güzel ve kaliteli zaman geçirmeye ayırırlar.

Sağlıklıdırlar. Başarılı kadınlar sporu zayıflamak için kullanmazlar spor onların yaşam biçimi haline gelmiştir sağlıklı yaşamayı hedef almışlardı çağımızın hastalığı kanseri ele alalım kanser belirtileri vücutta başladığından itibaren içten içe yer kemirir güçlü kadınların öykülerine bakın en kötü kanserlerle savaşmış hastalar kadınlardır ve genelde hep kazanmışlardır.

Otomatik olarak geleceğe endekslidirler birikim yapar yarınlarını düşünürler harcamalarına dikkat ederler planlı harcama yapar bütçelerini korurlar. Bu kadınlar her zaman ailelerini kendilerinden önce tutarlar yatırımlarını ona göre yaparlar.

Üzerine kitaplar yazılsa da anlaşılması en güç varlıklarız aynı zamanda duygu yoğunlukları analitik düşünceler hayata dair ince çizgileri hep yakalarız kurulan tezgahlar yapılan oyunlar yıkmaz hep savaşmaya çalışır ancak yalnız kaldığımızda bazen gizli gizli ağlayacak kadar da güçsüzdür. Dışarıya karşı verdiğimiz tutum tabuları yıkamadığımızın en büyük göstergesidir halbuki.

Savaşırız ama hep biz kazanırız. Son dönemlerde kadına dair çıkan haberler olumsuzluklar içler acısı hepimizin gündeminde olan tartışmaya kapalı kadın her daim baş tacı olmalı. Üstün varlıklar kabul edilmeli annelerin ayaklarının altı cennet vaad edilmiş .

Kadın olmak da erkek olmakta çocukluktan başlar toplumumuzun içler acısı yürek kanatan tek problemi bence erkek çocuklarının daha şımartılmış her şeyi o yapabilir mantığı ile büyütülmesi. Kız çocuklarının bastırılmış duyguları geri planda tutulması sözde koruma adı altında psikolojisinin alt üst edilmesi yıllardır görünmez çile. Çağımızda yavaş yavaş bu algılar yıkılsa da kadına zulüm edenlere koltuk çıkıldığı müddetçe sınırlarımızı aşamayacağız gibi gözüküyor. Bunca başarılı kadını örnek alıp yoluna dim dik devam etmeyi başarabilen kadınlarımızı gururla alkışlıyoruz. Adını tarihe altın harflerle kazıtan bu kadınlarımızda o günün şartlarında çok acılar çekip badireler atlatsalar da bir şekilde başarmışlardır.

Eski zamanlara nazaran kadın şuan da çok daha iyi bir profil çizmekte örneğin her iş kolunda aktif olarak faaliyet göstermekte kadınların yapamayacağı iş kolu diye bir düşünce kalmadı bağnaz kesim hariç diyebiliriz ancak şuan da kadınlar sanayi demir çelik sektörü şantiyeler gibi bu tarz alanlarda da başarısını kanıtlamıştır.

Tarihte Kadınların en büyük sorunu”Kimliksizlik”

Eski Hint dönemlerinde kadın, erkek egemenliği altında yaşıyordu. Hint kadınları eşine koşulsuz şartsız itaat ve sadakat göstermek zorundaydı. Beşerî sistemde kadının belirleme ve tercih hakkı kesinlikle yoktu. Kocası vefat eden kadın, çoğu yerde kocası ile birlikte diri diri yakılıyordu. Mirası, eşinin akrabaları olan erkeklere, akrabası olmadığı şartı ile din adamlarına bağış yapılıyordu Dul kalanlar ise, ölünceye kadar evlenemiyorlardı. O zamanların din felsefesine göre kadın, kötülüğün simgesiydi gerektiği zaman tanrılar için kurban edilebilirdi. Düşünsenize birileri hakkınızda karar veriyor uyguluyor ve sonucunda hayatınız noktalanıyor ne için yalnızca kötülüğü sizin getirdiğinize inanıldığı için işte bu sebepten ötürü insanların bu tabuları yıkmaları yüzyıllar boyunca sürmüş. Bu kadar katı kurallar ile devam etmese de günümüzde de kadın aşağılamaları kadın tacizleri hatta kadın cinayetleri ile ilgili onlarca haber duyuyoruz. Çevremizde şiddet gören kadınlar hala var bu algının önüne geçmek için yapılabilecek onlarca şey varken yerimizde saymak olmaz.

Kurulan kadın koruma toplum örgütleri her ne kadar çabalasa da gönüllü çalışmalar sınırlı ve saklı tutuluyor. Kadınlar korkuyor sindiriliyor bunun için yapılması gereken ilk şey eğitim. Eğitim her şeyin başında gelir kadınlar küçük yaştan itibaren kendilerini ezdirmemeyi onlarında yaşama hakkına sahip oldukları ve şahıslarına ait hakları olduğunu bilmemeliler. Akabinde erkeklere de eğitim küçük yaştan verilmeli ki kadınların toplumda varlığını onlar ile saygı çerçevesinde iletişim kurması gerektiği annesinin de bir kadın olduğunu unutmamasını her ne olursa olsun kadınları aşağılamaması gerektiğini bilmeli.

Kişinin her daim kendini tanıması, geliştirmesi ve farkındalık oluşturabilmesi için Bahçeşehir yaşam koçu ile irtibata geçmesi gerekir.