Hafta Sonu Gidecek Yer Mi Arıyorsunuz ?

Ben bugün size kendi memleketim olan Ağva’yı tanıtayım. Doğasıyla deniziyle insanların hafta sonu yer yakın olduğu için herkesin gidebileceği bir yer . Mavi ve yeşilin buluştuğu yer burasıdır. Bu beldenin en büyük özelliği ise sakin bir tatil kasabası olmasıdır. Özellikle her mevsim hafta sonları Ağva otelleri ve pansiyonları yerli turistlerle dolup taşar. Uygun fiyata bir çok otel bulabilirsiniz .

Tatilciler haksız değil, şehirden uzaklaşmak ve nefes almak için ormanın içine kurulmuş tatil oteller, orman evleri oldukça tercih ediliyor. Sıcaklarda şezlongda güneşlenmek, soğukta kamp ateşinde ısınmak mümkün. Güne nehir kenarında serpme köy kahvaltısıyla başlama fikri oldukça cazip!

Ağva gerçekten de Göksu ve Yeşilçay derelerinin yanı başında yer alıyor. Uzun da bir kumsalı var. Kilimli, Kadırga, Kurfallı Plajları Ağva’nın doğal güzelliği kadar meşhur, fakat Karadeniz sahilinde yüzmek pek kolay olmayabilir. tatilcilerimizin dikkatli olması ve cankurtaranların ikazlarına uymaları gerekiyor.

Ağva, İstanbul’un kuzeydoğusundaki en uç noktasıdır. İstanbul – Kocaeli sınırı, kuzeyde buradan başlar. Bir belde olan Ağva, yerel yönetim olarak Şile ilçesine bağlıdır.

Birazda  Şile’den bahsedelim Şile, en çok şile bezi ile ünlüdür. Şile bezi yapım aşamasında sahile serilir. Sahil rüzgarı ile birlikte kurumaya bırakılır. Bir rivayete göre Şile’den esen rüzgarın bu bezleri o şekle soktuğu söylenir. Özellikle de Şile bezi üzerine yapılan el emeği dokumalar çok değerlidir. Bu yüzden biraz pahalı olsa da, yaz günleri bedeninizi asla terletmez. Bunun yanında Şile sahili dünyada en uzun ikinci sahile sahip olması ile ünlüdür.  tarihi eser olarak Şile merkezinde bulunan Şile Kalesi, Şile Feneri Şile kumsalı ve plajı, Değirmençayırı Şelalesi, Şile Kalesi, Şile Feneri, Onbir Göller Vadisi, Saklıgöl , Kumbaba Tepesi, Ağlayan Kaya ve çevre köylerde bulunan onlarca mağara da gezilebilecek ve görülebilecek diğer yerler arasındadır.

Şileye nasıl gidilir ?

Kendi aracınızla gideceksiniz yaklaşık Ümraniye’den Ağva 80 km dir. Üsküdar, Harem ve Tepeüstü’nden  kalkan otobüsler var oralardan binerek de Ağva’ya gidebilirsiniz.