Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bursa Satılık Daire ilanlarına bakıyorum. Fakat ev almayan karar verdiğinizde aklınızda pek çok soru olmakta. Aklınızda yeni bir ev almak ve oraya taşınmak varsa tam da doğru bir yerdesiniz. Yeni ev alırken yaşadığınız tereddütlerin birçoğunu herkes yaşıyor. Özellikle de ilk eviniz değilse, yeni alacağınız eve eşyalarınız sığacak mı ya da eski evinizde problem yaşadıysanız, bu evde de yaşayacak mısınız? Aklınızda bir sürü soru işareti olduğuna eminim. Öncelikle yeni evinize bakarken henüz inşaat halinde mi yoksa daha önce kullanılmış mı dikkat etmelisiniz. İnşaat halinde olan evleri toparlamak biraz daha zor olacaktır. Ancak zaten her durumda içini yeniletip kendinize göre yapacaksanız inşaat halinde olması sizin için bir fark yaratmayacaktır. Ev alırken evin içi ve şekli de önemlidir tabii ancak onların hepsinin bir çaresi mutlaka vardır.

Güvenilir mimarlar elinde siz bile çıkan sonuca inanamazsınız. Ancak daha önemli konulardan birkaçını şöyle özetleyebiliriz. Öncelikle kendi ev bütçeniz nedir onu belirlemesiniz. Daha sonra aklınızda kalan tüm evleri de inceleyerek, birini seçip net karar vermelisiniz. Size verilen fiyat ile evin piyasadaki fiyatını karşılaştırmayı da ihmal etmeyin! Ev üzerinde bir haciz vs  olup olmadığını da iyice araştırmalısınız. Ulaşım kolay mı değil mi? Sosyal çevre ile ilgili neler yapılabilir.

Çevresinde banka, market veya herhangi bir kafe imkanı var mı? Ve tüm bunlar dışında en önemlisi apartman, komşuluk ilişkileri nasıl buna dikkat edebilirsiniz. Apartmanda insan asansörü olup olmadığını veya kaçıncı katta ev alacağınızı iyi seçmelisiniz. Tüm bunları kafanızda oluşturduktan sonra evinizin içi için bir ekspertiz raporu tutmalısınız. Nerelerde hasarlar var, odaların boyutları ne durumda, hangi eşyalar nerelere yerleştirilebilir gibi soruların cevaplarını karşılayacak şekilde bir ön çalışma yapmalısınız. Bu çalışmanın da önemi; evinize alacağınız veya yerleştireceğiniz mobilya ve eşyaların sığmasıdır. Eşyalarınız daha önceden var ise, onlara göre bir ev seçimi yapmanız daha mantıklı olacaktır. Bazı evlerde mutfaklar küçükken, bazı evlerde de banyolar küçük olmaktadır. Eğer çamaşır makinası veya kurutma makinası varsa, banyonuz küçük ise sizi baya zorlayacaktır. Çünkü bu ikisinin yan yana olması gerekir. En kötü durumda banyonun küçük olduğu evlerde üst üste koyulabilmektedir.

Bunları da çözdüyseniz evin dışının önemini vurgulayabiliriz. Dışarıdan yalıtımı olup olmadığından emin olmalısınız. Yazın sıcağa karşı, kışın da soğuğa karşı koruyabilmelidir. Ayrıca su, elektrik ve doğalgaz bağlantıları ne durumda ve bunların olmadığı durumlarda neler yapılıyor öğrenmelisiniz. Su depoları, jeneratörleri var mı bir ön bilgi edinmelisiniz. Eviniz bir site içerisindeyse ve havuzu varsa kaç günde bir temizleniyor sormalısınız. Aylık aidatınız, binanın temizliği gibi soruların cevaplarını da yetkili kişiden öğrenerek birçok adımı atlatmış olacaksınız. Gördüğünüz gibi ev almadan önce dikkat etmeniz gereken ne çok şey var! Bu yüzden iyi düşünmeli ve kendiniz için doğru bir ev seçimi yapmalısınız. Tabii en önemlisi sizin beğenmeniz ve içerisinde ne kadar mutlu olduğunuzdur!