Çocuklar İçin Faydalı 5 Gıda

Çocuklarımızın beslenmesi vücudunun ihtiyaç duyduğu gıdaları tüketmesi biz ebeveyn olarak da önemlidir.Hem gelişim için hemde zihinsel gelişimi için çok önemlidir yedikleri besin kaynakları.Peki bir çocuk nasıl  gıdalar tüketmeli?Gelin birlikte sıralayıp bakalım.

1-Brokoli

Bilindiği gibi lifle dolu olan brokoli, gelişmekte olan çocuklar için en iyi gıdalardan birisi. Brokoli aynı zamanda vitamin ve mineral deposu. Çocuğunuzun görmesine ve hücre hasarından korunmasına yardım ediyor.

2-Tam tahıllar

Ekmekte, krakerlerde ve yulaflı kahvaltılıklar da bulunan tam tahıllı yiyecekleri çocuklar sever. Bu gıdalar folik asit, çinko, demir ve B vitamini bakımından zengindir.

3-Peynir

Peynir çocuklar için süper bir yiyecektir, çünkü çocuklar peyniri çok sever. Kalsiyum, protein ve B12 vitamini bakımından zengin olan peynir, kemik oluşumunda çok önemli bir mineral olan fosfor içeriyor.

4-Yoğurt

Peynir gibi, yoğurdu da çocuklarınıza severek yedirebilirsiniz. Yoğurdun her porsiyonu kalsiyum, protein, karbonhidrat, B vitamini, çinko ve fosfor içeriyor. Canlı aktif kültür bulunan yoğurtlar ise bağışıklık sistemini destekliyor ve bağırsak sağlığını yükseltiyor.

5-Sığır eti

Protein, B vitaminleri, niasin, çinko ve demir içeren sığır etinde, yumurta gibi beyin gelişimini sağlayan kolin de bulunuyor. Yağ ve kolesterol bakımından yetişkinlerin fazla yemekten kaçınması gereken et, küçük çocukların beyin ve vücut gelişimleri için oldukça faydalı.