Arabaların Koltukları Nasıl Silinir?

Araba tutkunlarının en çok kirlenmeye en müsait parçalarından biri de araç koltuklarıdır… Arabayı kullanan kişinin kıyafeti camların açık olması gibi araç içi temizliği konusunda hassas olmayan araç içinde yeme içme gibi faaliyetlerde bulunan kişilerin arabalarının koltuklarının kirlenmesi de kaçınılmazdır. Bunlara rağmen siz de araba koltuklarını doğru yöntemlerle silerek bu kirlerle başa çıkabilirsiniz.

Araba koltuğu silme işleminin ufak ipuçlarıyla silmeniz için birkaç detay vermek istiyorum…

Öncelikli olarak araba koltuğunuzu silerken kesinlikle çamaşır suyu gibi ağartıcı özelliği fazla olan kimyasalların kullanımında döşemelikleri yıprattığı gibi rengini de açmaktadır.
Bir diğer ayrıntı ise silme işlemini bitirdikten sonra döşeme üzerinde kalan fazla suyu mümkünse vakum gücü yüksek bir elektrikli süpürgeyle ya da halı yıkama makinesi ile iyice çekmektir… Kullanacağınız süpürgelerin tozu kağıt torba hazneli olanlardan olmamasına dikkat etmelisiniz.
Eğer böyle bir imkanınız yoksa da araba koltuğunu güneşli havalarda silin ve döşemenin mutlaka kurumasını sağlamak için koltukları sildikten sonra 2-3 saat camları açık bırakmanız size bir alternatif sağlayacaktır. Bu detaya özen göstermezseniz şayet koltuk döşemelerinin üstünde su lekeleri kalabilir ve koltuk süngerleri ıslak kalıp küflenebilir .
Araba koltuğu silerken öncelikle olarak koltuğun üstünde bulunan çocuk koltuğu yada şemsiye gibi eşyaları koltuğunuzun üstünden alarak ve paspasları dışarı çıkarın ve Ufak bir elektrikli süpürge yardımıyla koltuğunuzu süpürün. İyice süpürdüğünüzden emin olduktan sonra silme işlemine başlayabilirsiniz.

Araba koltuklarını temizlemek için özel olarak üretilmiş temizleme losyonları satın alarak ve bir miktar lekenin üstüne püskürtün. Kullandığınız losyonun döşemenizin yapısına uygun olduğuna emin olun ve üzerinde yazan kullanma talimatlarının dışına çıkmayınız…
Döşemenizin yapısına uygun sert zeminleri bir fırça yardımıyla lekelerin olduğu noktaları fırçalamanız zemine zarar vermeden uygun materyallerle temizlemenizi sağlayacaktır.
Temizlik yaptığınız alanların ıslaklığını temizlik bezleriyle yada vakum gücü yüksek bir süpürge ile ya da halı temizleme makinesi ile yapabilirsiniz…
Bu işlemlerden sonra koltuğunuza daha temiz bir görünüm vermek istiyorsanız temiz yumuşak bir fırçayla yukarıdan aşağıya doğru koltuğunuzu tekrar silin.

Bu temiz işlemi hasta olan arabanızı bir tür tedavi etme yöntemidir. Arabanın gerekli tüm bakımı yapılmalıdır. Arabanızın bakımını Maslak Meguiars firmasına profesyonel şekilde yaptırabilirsiniz. Maslak Meguiar’s oto bakım, oto kuaför, seramik kaplama, detaylı iç bakım hizmeti vermektedir.