Adrenalli 5 Aktivite

Herkes, hayatının bir döneminde farklı duygular tatmak, heyecan yaşamak ister. Bazılarının heyecanı lunaparka gitmektir. Ancak bazıları herkesin cesaret edemeyeceği şeyleri ister ve onları yapar. Aslında çok adrenalinli gibi gözüken olayların bazıları koltuk üzerinde otururcasına rahat ve bir o kadar da güvenlidir. Bu yazıda Türkiye’de var olan ,yapılışı güvenli ama adrenalin dolu aktiviteleri derledim.

1-Bungee Jamping: Bungee Jamping insanların yüksek bir yerden aşağıya atladıkları ve esnek bir halatla yukarı çekildikleri, heyecan verici bir etkinliktir. Bungee Jamping artık gelişmiş olup Türkiye’de bir çok yerde yapılmaktadır. İstanbul, İzmir, Çeşme, Antalya ve Fethiye de yapılabilmektedir.

Yamaç Paraşütü: Yamaç Paraşütü, rüzgarın elverişli olduğu bir yerden paraşütün açık olarak uçuş yapıldığı bir spordur. Tehlikeli olarak gözükse de aslında riski çok az olan bir spordur. Harnes adı verilen koltuk vari bir şeyin üzerinde oturduğunuz ve genellikle iki kişi (uçuşu yapan pilot ve uçmak isteyen kişi) olarak yapılır. Ülkemizde Fethiye,Babadağ, en güvenli uçuşun yapıldığı yerdir.

3- Uçurtma Sörfü: Kitesurf, tamamen gösteri ve şov amaçlı yapılan, heyecan dolu bir deniz aktivitesidir. Sörf tahtasına ayaklar sabitlenip ortalama 20 metrelik bir ipin gövdeye tutturularak, paraşüt şeklinde gerdirilmiş ve şişirilmiş bir bez vasıtasıyla rüzgar yardımıyla denizde yapılan bir spordur. Ülkemizde Gökova ve çevresinde yapılır.

Rafting: Yüksek akımın olduğu suda botun üzerinde grup halinde yapılan bir spordur. Kürekler yardımıyla ayakta kalma mücadelesi verdiğin bir spordur. Ülkemizde Fethiye’de bulabileceğiniz bir spordur.

Scuba Diving (Tüple Dalış): Ülkemizde artık yaygın olarak yapılan ama son derece heyecan verici bir spordur. Dalış ekipmanlarını giydikten sonra yanında olan görevli kişiyle yaptığınız dalışın en güzel yani oksijen tüpüyle daldığınız için nefesinizin hiç bitmemesidir. Çünkü herkes bir kere de olsun su altı gözlük ve paletlerle dalmayı denemişizdir.Ve nefesimizin yettiği kadar durabilmişizdir. Yüzmeyi sevenler için oldukça eğlenceli ve risksiz bir deneyim olucaktır. Ülkemizde en yaygın Antalya ‘da ve de yapılmaktadır.

Ülkemizde olmayıp, yurt dışında da yapabileceğiniz çok adrenalinli etkinlikler vardır. Adrenalin, heyecan ve korkunun birleşimidir. Bence herkesin tatması gereken bir duygudur. Güvenli olduğuna inandığınız ve her şeyden önce kendinize güvendiğiniz bir yerde yapmanızı tavsiye ederim. İyi Eğlenceler.