2006 Veda Vakti-Le Temps Qui Reste

2006 Fransa yapımı film Dram türünde François Ozon yönetmenliğinde Melvil Poupaud, Jeanne Moreau, Alba Gaïa Bellugi, Anna Sherbinina, Valeria Bruni Tedeschi gibi ünlü aktörlerin yer aldığı filmde; Otuz bir yaşında bir fotoğrafçı olan Romain, birkaç ay içerisinde ölümcül bir kanserden ötürü ölmek üzere olduğunu öğrenir. Tedavi görmek ya da çalışmaya devam etmek arasında bir karar vermesi gerekmektedir.

Ayrıca bu durumu sevgilisi ve ailesine nasıl söyleceği de belirsizdir. Denizi ve çocukluğunu hatırlar. Ölümle burun buruna olmak onu acımasızlaştırır. İnsanları kendisinden iter. Amacı nedir ki? Büyükannesinin ziyaretine giderek ona gerçeği anlatmak ister. Yolda bir garson kadınla konuşur Eski fotoğraflara bakar, çocukluğundaki bir ağaç evi ziyaret eder. Resimler çeker.

Büyük annesinden geri dönerken bir yerde bir şeyler yemek için durur ve o konuştuğu garson kadın Jany’i görür. Kadın, bir ricada bulunur. Romain geri döndüğünde evi boştur çünkü sevgilisi onu terk etmiştir. Jany’nin teklifi, acaba Romain’in kendisine acımasından vazgeçmesine katkıda bulunabilecek midir? Gibi sorular sorduran bir filmdir.